Pasieka Hodowlana Zofia i Mieczysław Janikowie
23-109 Pszczela Wola 1/24
tel. 081/5628019, janikpszczela@wp.pl
Pasieka wędrowna, zorganizowana została w 1983 roku przez Zofię i Mieczysława Janików. Zlokalizowana jest w rejonie Wyżyny Lubelskiej (od Bugu do Wisły ), wykorzystuje wszystkie dostępne na tym terenie pożytki – od wierzby do wrzosu. Najważniejsze z nich to rzepak, malina, gryka i spadź.
Pan Mieczysław Janik od 25 lat zajmuje się pracą z pszczołami. Przy jego udziale opracowano programy krzyżowania pszczół linii PTP1 i PTP2 dla Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, oraz linii MJ dla własnej pasieki w 2001r.
Pan M. Janik od 13 lat zajmuje się inseminacją matek pszczelich. Inseminuje około 400 matek rocznie. Z żoną Zofią prowadzi od 8 lat pasiekę rodzinną. Wcześniej zajmował się pasieką Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Mieczysław Janik aktualnie pracuje także jako pedagog w Zespole Szkół Rolniczych CKP Pszczela Wola. Pasieka to jego zamiłowanie i hobby.
Rodziny pszczele utrzymywane są w nowoczesnych ulach korpusowych. Wykorzystywane są również inne typy uli stosowanych w rejonie Lubelszczyzny. W pasiece można zobaczyć zabytkowe ule stosowane w minionych latach. Oprócz pracy hodowlanej i produkcji matek pszczelich pasieka prowadzi produkcję odkładów no i oczywiście miodów odmianowych. Państwo Janikowie propagują nowoczesne pszczelarstwo między innymi poprzez publikacje artykułów w czasopismach pszczelarskich.
Informacja o linii krzyżówkowej MJ
1. rok wyselekcjonowania linii i nadania jej nazwy: 2001 r.
2. pochodzenie: matki pochodzące z zakupu car N, car CT oraz cau W i cau KBrz.
3. wzorzec linii -skrócony:
Miodność: – Duża miodność
Rozwój:- Dynamiczny rozwój wiosenny.
Rojliwość:- Pszczoły nierojliwe.
Łagodność:- Pszczoły łagodne.
Inne cechy:- dostosowane do gospodarki intensywnej.