Pasieka Zarodowa „Barć” Emilia i Jacek Nowak

Pasieka Zarodowa „ Barć” Emilia i Jacek Nowak

Kamianna 17, 33-336 Łabowa

tel. 018/4741632, fax 018/4741720, barc@kamiann.pl , www.kamianna.pl

 

Pasieka BARĆ, którą założył ks.dr H.Ostach w 1960r., jako Pasieka Hodowlana zarejestrowana została w 1986 roku od kiedy zaczęli ją prowadzić Emilia i Jacek Nowakowie w miejscowości Kamianna położonej w sercu lasów Beskidu Niskiego – w dorzeczu rzeki Białej i Kamienicy. Typowe są tutaj długie i śnieżne zimy oraz późne i chłodne wiosny z deszczowymi nocami. Lata też są przekropne, jesienie wczesne z porannymi przymrozkami. Pożytkiem głównym jest spadź iglasta – przeważnie jodłowa przedłużająca się często do października.

Obecnie właścicielami pasieki są Państwo Emilia i Jacek Nowakowie – pracujący z pszczołami zawodowo już 35 lat. Wyprowadzili oni linię car Kamianka i teraz pracują nad jej doskonaleniem. Linia ta powstała na bazie pszczół miejscowych z okolic graniczących ze Słowacją.

Pani Emilia Nowak w latach 1980-1986 kierowała pracami hodowlanymi w pasiece zarodowej w Brzesku. Wyprowadziła tam linię hodowlaną car C10 w rasie kraińskiej. Od roku 1986 zajmuje się pracami hodowlanymi w pasiece „Barć” nad linią car Kamianka.

Pan Jacek Nowak od prawie 40 lat zajmuje się inseminacją matek – w swojej karierze unasienił już ok. 40 000 matek. Co roku udziela praktycznego instruktażu z zakresu sztucznego unasieniania zainteresowanym pszczelarzom z kraju i zagranicy.

W pasiece „Barć” prowadzony jest skansen pszczelarski i eksponowane są akcesoria pszczelarskie, znajduje się nowoczesna rozlewnia miodów spełniająca najnowsze wymogi weterynaryjne i sanitarne. Organizowane w niej są praktyki dla uczniów szkół rolniczych i studentów Akademii Rolniczych. Pasieka posiada sklep przypasieczny z zapleczem na prelekcje dla licznych wycieczek. Prowadzony jest pensjonacik oraz kawiarnia z miodami pitnymi. Tu odpoczywają turyści, pszczelarze i sympatycy pszczół – niemal w samej pasiece.

 

Informacja o linii hodowlanej car Kamianka

1. rok wyselekcjonowania linii i nadania jej nazwy: 1986 r.

2. pochodzenie: wyselekcjonowana na bazie pszczół miejscowych

3. wzorzec linii -skrócony:

Miodność: – Dobra w całym sezonie

Rozwój:- Dynamiczny począwszy od kwitnienia mniszka -duża siła rodzin począwszy od okresu kwitnienia maliny, rozwój dostosowany do pożytków średnich i późnych

Rojliwość:- Brak tendencji, łatwa do opanowania prostymi zabiegami.

Łagodność:- Pszczoły są łagodne, nie żądlą w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Inne cechy:- Matki ciemnobrązowe, prawie czarne. Pszczoły szare

trzymają się plastra, po wyjęciu z ula nie spływają z plastra, choć są na nim ruchliwe

 

Be Sociable, Share!