Na zebraniu organizacyjnym członków SPZ dnia 9.11.2018 pszczelarze podpisali LIST OTWARTY DO MINISTRA ROLNICTWA

W piątek 09 listopada 2018 odbyło się  zebranie organizacyjne członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych tym razem w HOTELU MERCURE w RACŁAWICACH .

W tych Racławicach gdzie 4 kwietnia 1794 roku wojska polskie pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki walczyły z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała majora Aleksandra Tormasowa . Wojska polskie ta bitwę wygrały dzięki sprawnemu dowództwu naczelnika Kościuszki a rozgłos tego zwycięstwa miał duży wpływ na ugruntowanie się wiary Polaków w możliwość pomyślnego rozstrzygnięcia powstania.

Tym razem na zebranie organizacyjne oprócz członków SPZ oraz wykładowców przybyły także reprezentacje polskich organizacji pszczelarskich, które wspólnie podpisały list otwarty skierowany do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będący protestem przeciwko wydanej w ostatnich dniach decyzji dopuszczającej stosowanie neonikotynoidów w uprawach buraków cukrowych.

Pismo skierowane do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w imieniu polskich pszczelarzy podpisali:

Waldemar Kudła – Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego

Piotr Skorupa – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich POLANKA

Zbigniew Bińko – Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy

Piotr Mrówka – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

Janusz Kasztelewicz – Wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

 

W tej chwili Minister Rolnictwa podjął już drugą decyzję dopuszczającą czasowe stosowanie neonikotynoidów bez konsultacji z organizacjami branżowymi pszczelarzy a kierowane przez pszczelarzy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pisma pozostają bez echa.

Mamy nadzieję, że pismo to spotka się ze zrozumieniem i wywoła dyskusję, która doprowadzi do utrzymania w Polsce  zakazu stosowania tych tak szkodliwych środków ochrony roślin.

Odnośnik do informacji na Facebooku

 

Podziel się!

    Comments are closed.